Akkus fűkasza
A menücsoportban a méltán egyre nagyobb népszerűségnek örvendő akkus szegélyvágók és fűkaszák kapnak helyet. Ha csak kiegészítésként fűnyíró, fűnyíró traktor, esetleg robotfűnyíró mellé szegély lenyírásához keres készüléket, akkor javasoljuk a legkisebb akkus szegélynyírókat. Ezek ferde szárral vannak szerelve, így csak damilfejjel vagy műanyag vágókéssel kaphatóak. Jellemzően külső akkumulátorral működtethetőek. Ez annyit jelent, hogy kivihető az akku és többnyire többféle kerti, esetleg barkács géppel is kompatibilis.
Ezzel szemben az akkus fűkasza egyenes szárral és szöghajtással van ellátva. A damilfej mellett kés is csatlakoztatható rájuk. Erősebb motoruk és a kialakításuk pedig lehetővé teszi a nagyobb területeken végzett munkát is. A magasabb, sűrűbb fűvel is könnyebben megbírkóznak.
A Husqvarna akkus fűkaszák ide kattintva érhetőek el.
Akkus fűkasza előnyei
Miért válasszunk akkus fűkaszát elektromos vagy benzinmotoros társaival szemben? Az elektromos fűkaszákhoz és szegélynyírókhoz képest szabadabban tudunk mozogni. Hiszen nincs szükségünk hosszabbítóra a működtetéséhez. Modern készülékek. A legnagyobb gyártók hatalmas összegeket fordítanak a fejlesztésükre. Van már olyan márka (pl. Makita), ami teljesen kifutatta a benzinmotoros kínálatot, mert a jövőt az elektromos, és első sorban, akkus gépekben látja.
Benzinmotoros készülékekhez képest az akkumulátoros szegélynyírók és fűkaszák súlya alacsonyabb. Karbantartási költségeik pedig szintén elhanyagolhatóak. Nincs szükség üzemanyagra, se olajra. Nem kell benzinkannát vásárolni és a keverékkel bajlódni. Nem kell attól félni, hogy túl sokáig tárolt benzin megromlik és eltömíti a karburátort. Vagy a rosszabb verzió, esetleg túl hosszan kannában tárolt keverék esetén az olaj leül a benzin aljára, a tiszta benzintől pedig "megsül" a motor.
Az akkus készülékek halkabbak. Akár hétvégente, vagy üdülőkörnyezetben is használhatóak. Nem zavarják a szomszédokat. Éppen ezért a professzionális termékek egyre népszerűbbek a kertészek körében is. Nincs közvetlen károsanyag kibocsátás, így nem kell belélegezni a kipufogófüstöt.
Kiválasztási szempontok
Ahogy a fejlécben már megírtuk, első sorban azt érdemes mérlegelni hogy csak szegélyezésre szeretnénk használni az akkus fűkaszát, vagy nagyobb terület karbantartására is szánnánk. Tartsuk észben az örök elvet: nagyobb géppel lehet kisebb területet gondozni. Ha ugyanezt fordítva szeretnénk megtenni, az jellemzően csak kínlódással jár. Ha egy kicsit túlméretezzük a gépet, azzal az élettartalmát is megnöveljük.
Idősebb és hölgy felhasználók számára viszont fontos szempont lehet a súly is. Jellemzően az erősebb gépek nehezebbek is.
Akkus szegélynyírók
A szegélyek tisztán tartására a legmodernebb és legkönnyebben használható megoldás. Nincs szükség vezetékre, vagy keverék üzemanyagra. Egyedül arra kell figyelnünk, hogy használatot megelőzően az akku fel legyen töltve, és már indulhat is a munka! Aki előre látó, az feltöltött állapotban teszi el az akkumulátort, de jó megoldás lehet ha 1-2 órával a fűnyírást megelőzően csatlakoztatjuk a töltőhöz.
A teljesítmény és az ár figyelembevétele mellett érdemes egy olyan márka mellett dönteni, aminek teljes termékpalettája van kerti (esetleg barkácsgépek) terén is. Az akkus gépek árának a 30-50 %-át az akkumulátor és a töltő teszi ki. Ha egyszer ezt megvásároljuk, már nem kell újat venni belőle. Az akkuk száma pedig igény szerint növelhető.
Ha külön tervez akkumulátor vásárlást, érdemes minél nagyobb Ah (Ampere-hour=amperóra) teljesítményű mellett dönteni, ugyanis ez jelöli, hogy mennyi energiát képes tárolni a készülék.