Gyepkezelés kisokos, mert a fű nő...
Szeszélyes április. Sosem tudhatjuk, hogy milyen időjárást tartogat nekünk ez a tavaszi hónap. Az idei évben volt kora nyárra emlékeztető hőség és talajmenti fagy egyaránt. Kijutott a melegből, szélből, hidegből, esőből. Épp csak hóval nem találkoztunk, bár talán már azon sem lepődnénk meg.
Az időjárás kiszámíthathatlansága mellett egy dolog állandónak látszik. A fű ilyenkor nő a legintenzívebben. Március-április környékén a legtöbb helyen előkerülnek a fűnyírók, fűnyíró traktorok, fűkaszák és szegélynyírók és megindul a tavaszi dömping. A szerencsésebbek a kellemes tavaszi időjárást egy városi kávézó teraszáról évezhetik, az átlag kerttulajdonosnak azonban véget nem érő fűnyírást hoznak a tavaszi hónapok. A gyepkezelési kisokossal mutatjuk mik a legfontosabb szabályok, hogy a fű egész évben szép maradjon.
A fű hossza
Az ideális fű hossza 3,5-5 cm között változik. Jellemzően tavasszal a növekedés gyors üteme miatt vághatjuk egy kicsit alacsonyabbra, nyáron viszont a magas hőmérséglet és a kevés csapadék miatt javasolt magasabbra meghagyni. A nagyobb levélfelület több tápanyag raktározására képes. Mélyebb gyökérzetet ereszt a talajba, így jobb lesz tápanyag felvevő és a szárazságtűrő képessége. Ezen felül pedig a talaj beárnyékolásában is segítségünkre lesz, csökkentve ezzel a párolgást.
Mennyit vágjuk egyszerre?
Fű vágásakor az ökölszabály, hogy mindig egyszerre csak a fű 1/3 részét vágjuk le. Amennyiben egyszerre többet is levágunk, úgy túl nagy stresszt okozhatunk a gyepnek. A fű hosszának a felénél található a vegetációs pont. Ha ez alá megyünk tovább tarthat, míg a fű ismét kihajt.
A túl alacsonyra vágott gyep gyökérzete csökken, így rosszabb lesz a tápanyagfelelő képessége. A betegségekre fogékonyabbá válik, megsárgulhat. Csökken a szárazságtűrő képessége és látványosabban megmutatkoznak az ápolási hiányosságok is.
Ha nem volt időnk lenyírni a füvet, vagy közbejött egy csapadékosabb időszak és a gyep hosszabbra megnött, érdemes több lépcsőben vágni, míg elérjük a kívánt hosszt. Vágások között elegendő, ha akár csak egy nap is eltelik. Hiszen ezen időszak alatt a gyep képes a regenerálódásra. Ha nem szeretnénk duplán dolgozni, akkor érdemes a két vágás között néhány nap szünetet tartani, majd ezt követően visszatérni a normál kerékvágásba.
A vágás idális hosszát a modern fűnyíróval egyszerűen beállíthatjuk. A használati útmutatóban utána tudunk olvasni, hogy melyik fokozattal érjük el a kívánt hatást. Jellemzően 20-60 mm között állítható a legtöbb készülék. A legolcsóbb fűnyírók magassága a vágóasztal alatt a tengelynél állítható, de létezik kerekenkénti vagy központi állítási lehetőség is.
Rendszeres gyepkezelés
Ha igazán szép gyepet szeretnénk, az egyik alapfetétele a rendszeres nyírás és a gyep ápolása. Utóbbiről korábban írtunk már blogbejegyzést. A rendszeres, kevés vágás a fűből oldalhajtások kialakítására késztetik a gyepet. Ezzel sűrűbb hatást érhetünk el és megakadályozzuk, hogy a növény magba szökjön. Így megnöveljük a növény vegetációs időszakát, azaz az élettartalmát.
A fűnyíróval érdemes kerékszélességnyi átfedéssel nyírni. Így tudunk a leghatékonyabban dologzni és így tudjuk egyben a legszebb eredményt is elérni.
Mikor nyírjunk?
Érdemes figyelembe venni, hogy nedves, vizes fűvel a fűnyíró nem bír el. A fűnyírásra a legjobb száraz időben sort keríteni. A levágott fű összetapad, ráragad a vágóasztalra, eltömítheti a kidobónyílást. Ez különösen fűgyűjtős fűnyíró traktorok esetén okoz problémát. Felhasználói visszajelzésekből megtudtuk, hogy sok típus harmatos időben, nedves időjárásban egyáltalán nem, vagy maximum deflektorral használható csak. A vágóasztalt és a fűgyűjtőt összekötő kürt teljesen eltömődik a nedves, olykor a kelleténél nagyobb fűvel, megkeserítve ezzel a munkát.
Nyári hőségben a legjobb időpont a vágásra a késő délutáni időszak. Ha szeretünk még délelőtt túl lenni az ilyen jellegű feladatokon, akkor érdemes megvárni míg felszárad a reggeli harmat. A fűnyírást követően pedig lehetőség szerint érdemes lehet jól megöntözni a füvet. Így megvédhetjük a kiszáradástól.
Mulcsozzunk?
Sok fűnyírónak alapfelszereltsége, vagy kiegészítőként beszerezhető eleme a mulcsfedél, vagy mulcsdugó. Ilyenkor a kidobónyílást teljesen lezárjuk. A levágott fű pedig a vágóaszalon belül marad, amit a vágókés apró darabokra összeaprít, majd visszajuttatja azt a talajba. Ezzel a vágási móddal plusz nedvességet és tápanyagot juttatunk a fűnek, így ellenállóbbá válik a kiszáradás ellen is.
Azonban hátránya lehet, hogy amennyiben nem kellően gyorsak a területünkön a mineralizációs folyamatok, azaz a szerves anyagok nem bomlanak le elég hamar, az gyepfilc kialakulásához vezethet. Ez csökkenti a vízáteresztő képességét és a gyep kevésbé lesz ellenálló.
Fű vegetációja
A gyep növekedése tavasszal éri el a csúcsot. Április-május hónapban ha esik az eső, ha nem, a fű nagyon intenzíven nő. Nyáron, ahogy megnövekszik a hőmérséglet, úgy egyre jobban lecsökken a gyökérnövekedés. A fű lassabban nő, szárazabb időjárásban akár meg is sárgulhat, kiszáradhat. Kora ősszel a csapadék gyakoriságával és a hőmérséglet esésével ismét növekedésnek indul, de ez már korántsem olyan mértékű, mint azt tavasszal tapasztalhatjuk. Októbertől jellemzően egyre ritkábban kell elővennünk a fűnyírót, ezt követően pedig kora tavaszig egy nyugalmi időszak következik a növénynek.