Gyomirtás 5 leghatékonyabb módja
Habár már augusztus végénél járunk, és nem esett hetek óta csapadék, a gyomok változatlan ütemben bukkanak elő. Kiskertekben, térkövek között egyaránt nagy bosszúságot okozva ezzel. Joggal érezhetjük malomharcnak a velük vívott harcot. A rossz hír, hogy a növényeket véglegesen nem, csupán rövidebb-hosszabb ideig tudjuk távol tartani. A jó hír viszont, hogy a megfékezésükre léteznek hatékony megoldások. Ezek lehetnek környezetbarátabb vegyszermentes technikák, illetve permetezéssel is hatékonyan védekezhetünk ellenük.
Vegyszermentes praktikák
Elképzelhető, hogy kisgyerek, házikedvencek miatt, egészségvédelmi vagy környezetvédelmi megfontolásból nem akarunk növényvédőszereket kijuttatni a kertünkre, udvarunkra. Ilyen esetekben alkalmazhatunk jól bevált házi megoldásokat.
Talaj takarása
Korábbi blogbejegyzésünkben már írtunk róla, hogy a kiskertben a gyomokat leghatékonyabban talajtakarással tudjuk távol tartani. Előnye, hogy nem éri közvetlen napsugárzás a talajt, így az hosszabb ideig tartja meg a nedvességet, lassul a párolgás, nem ég ki a föld.
Természetes talajtakaró esetén érdemes 5-10 cm vastagságban szétteríteni természetes anyagot. Ilyen lehet a kerti hulladék, szárított fűnyesedék, széna, vagy esetleg szalma. Érdemes figyelni, hogy mindig csak egészséges növényi részeket használjunk fel, nehogy tovább vigyünk valamilyen fertőzést. Fakéreg, fűrészpor vagy fenyőtű pedig csak savanyú talajt kedvelő növények körül használjunk!
Geotextil | Agroszövet |
Talaj takarásra használhatunk még különböző kerti textíliát is, ilyen lehet az agroszövet, vagy a geotextil. A geotextilből különböző méretű és színű termékek közül választhatunk. Gyomok elleni védekezés során érdemes sötét színű, és/vagy magas négyzetmétertömegű szövet mellett dönteni. Ilyen lehet például a 200 g/m2 vastagságú fekete geotextil.
Ezzel szemben a vékonynak számító 50 g/m2 tömegű fehér fátyolfólia nem nyeli el megfelelően a napsugárzást, így a gyomok tovább fejlődhetnek alatta. Ezt sokkal inkább a növények fagyvédelmére használhatjuk, mint a gyomok ellen.
Kézimunka
Egyik leghatékonyabb, de sajnos viszonylag időigényes megoldás növények kézi eltávolítása. Használhatunk hozzá különböző gyomkiszedő szerszámokat, vagy csupán a kezünket. A leglényegesebb, hogy a gyomot gyökerestül távolítsuk el a talajból. Ellenkező esetben ugyanis gyorsan kihajt újra. Megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha nedves talajon végezzük a munkát. A térkő közül sokszor nagyon nehézkes gyökerestül eltávolítani a nem kívánt növényt. Itt a segítségünkre lehetnek például a Gardena fugakaparó eszközei.
Gyomirtás hővel
A növényekre kifejezetten káros hatással van a hő, ugyanis a szöveteiket roncsolja, így pár napon belül elpusztíthatja őket. Melegíthetünk vizet házilag, és a személyi védelmet szem előtt tartva leforrázhatjuk a nem kívánt növényeket. Ezen kívül bevált gyakorlat még a perzselő, vagy a hőlégfúvó mintájára készült elektromos gyomírtó készülékek alkalmazása. A Hecht 2212 típusú terméket használhatjuk például gyomírtás mellett akár grillsütő begyújtására is.
Védekezés növényvédőszerrel
Ha biztos és tartós megoldást szeretnénk elérni rövid idő alatt, esetleg nincs lehetőségünk a talaj takarására (pl. térkő esetén), akkor a különböző gyomírtó szerek kínálják a legjobb megoldást. Ezek kijuttatásához kézi-, akkus-, vagy benzinmotoros permetező használata szükséges.
Glifozát tartalmú szerek
Totális gyomírtószerek hatóanyaga többnyire a glifozát. Már kikelt növény zöld növényi részein felszívódva tudja kifejteni a hatását. A kipermetezésével érdemes időben gondolkodni, mivel a hatása 1-2 hét után jelentkezik csak. A folyamat viszont visszafordíthatatlan, a növény elpusztul. A leghatékonyabb totális gyomírtószerek közé tartozik például a Medallon, vagy a Glialka.
Glifozát mentes szerek
A glifozát mentes szerek használata arany középútnak tűnik a növényvédőszerek és a házi praktikák között. Természetes alapú nem szelektív gyomírtó szer például a Beloukha Garden totális gyomirtó. Mind magról kelő, mind évelő, egy-és kétszikű növény ellen alkalmazható. Hatóanyaga a pelagronsav, egy a növényekben is előforduló természetes hatóanyag. Nagy dózisban a növényre égető/szárító hatással van. Hatalmas előnye, hogy a hatás már 2-3 órán belül jelentkezik. Hátránya, hogy a gyökerét nem károsítja, így hamarabb számolhatunk a gyomok újbóli megjelenésére.